skip to main content

Dit blijkt uit The global business districts attractiveness report 2025, van het Urban Land Institute (ULI) en EY. Daarin zijn 30 zogeheten global business districts met elkaar vergeleken, op onder meer aantrekkingskracht voor talent, vastgoed, innovatie, macro-economische factoren en duurzaamheid. Wereldwijd staat Zuidas op plek 12 in de ranglijst.

‘Magnetic neighborhoods’

Vooral op de nabijheid tot klanten en markten doet Zuidas het goed. Amsterdam wordt gezien als toegangspoort tot internationale markten, met Schiphol als belangrijke troef. Verder blinkt Zuidas uit in hoogwaardig vastgoed. Wereldwijd neemt de vraag naar premium en duurzame kantoorruimte toe. Zuidas profiteert bovengemiddeld van deze trend doordat er al veel kantoorvastgoed van zeer hoge kwaliteit is. Een volgende troef is de uitstekende verkeersinfrastructuur, met name het openbaar vervoerknooppunt Amsterdam Zuid, waarin nu en de komende jaren nog flink wordt geïnvesteerd middels het programma Zuidasdok. Lovend is het rapport ook over de mix van werken, wonen en recreatie: de combinatie van levendigheid en voorzieningen bindt talenten en bedrijven. ULI en EY noemen business districts met deze kwaliteiten magnetic neighborhoods.

Complete stadswijk

Er zijn ook aandachtspunten. Die komen erop neer dat Zuidas vooral moet doorgaan op de ingeslagen weg, naar een complete stadswijk. Een van de grootste bedreigingen is het gebrek aan betaalbare woonruimte. Dat maakt het moeilijker om talent te behouden. Versnelling van (betaalbare) woningbouw wordt daarom cruciaal genoemd. Blijven investeren in duurzame kantoorruimten is eveneens belangrijk, ook bij herontwikkelingen. En meer dynamiek in de wijk vraagt voortdurend aandacht. Zuidas kan tot de wereldtop blijven behoren als het zich ontwikkelt tot een volwaardig, inclusief en innovatief stedelijk social district.

Dion

Nummer 12 van de 30, dat is toch niet zeer hoog? Eerder vrij gemiddeld en bijna laag voor een land die in veel lijstjes over leefbaarheid, economie, etc. zich tot de top kan rekenen.

Marjon

Idee voor een mooie Zuidas....... Laat de voetbalvelden van sc. Buitenveldert op de plek waar ze nu staan en niet verhuizen naar een afgelegen plek en geef ze een volwaardig clubhuis. Dat scheelt heel wat euro's voor de gemeente.

Aron

Marjon, het bouwen van kantoren en woningen op die plek levert veel meer geld op voor de gemeente dan het gaat kosten om SC Buitenveldert te verhuizen. Het is ook veel logischer, direct naast het station, de tram, het ziekenhuis en de universiteit bebouwing te plannen die iets aan elkaar hebben in plaats van een heel arsenaal aan sportvelden wat toch meer grond in gebruik neemt voor een beperkter aantal mensen. SC Buitenveldert twee straten verderop past ook veel beter in de buurt.